Świętokrzyskie trasy Terenowe

Panoramiczny szlak legend

poleca: andrzej.drogosz

Bieliny Święty Krzyż

Do Bielin warto przyjechać w Boże Ciało. Wtedy procesja wychodzi na ulice i odwiedza wszystkie stare drewniane kapliczki - Matkę Bożą przy remizie, Jana Nepomucena przy basenie, Barbarę na górce i Rozalię przy kościele. Kobiety, po cztery do każdego feretronu, ubrane w czerwone zapaski z czarnymi wąziutkimi paseczkami i białe chustki w kwiaty, dźwigają błogi ciężar.

Trafisz bez problemu, bo jasną bryłę kościoła św. Józefa z klasycystyczną fasadą widać z daleka. We wnętrzu świątyni kryją się prawdziwe skarby: obraz ze szkoły flamandzkiej Święta Rodzina, obrazek na blasze Ukrzyżowanie, opisana wierszem w XVII-wiecznej tablicy historia kościoła. Cieszą oko odnowione wnętrza i elementy wystroju. Według legendy kościół powstał za zbójeckie pieniądze Kaka, które wpadły w ręce miejscowego szklarza. Jest w tym ziarnko prawdy, bo ufundował go Krzych Jóźwik, właściciel XVII-wiecznej huty szkła pod Kakoninem.

Z Bielin wędrujemy początkowo niebieskim szlakiem turystycznym wiodącym od kapliczki św. Mikołaja na Wał Małacentowski. Przechodzimy wpław rzeczkę Belniankę tworzącą malowniczy przełom. Gdy wdrapiemy się na wzgórze Chełny, będziemy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich: po lewej ręce Łysogóry z Łysicą, po prawej wzniesienia Pasm Cisowskiego i Orłowińskiego, na wprost szczyty całego Pasma Bielińskiego i Święty Krzyż, a w dali za lekką mgiełką Górę Jeleniowską. Będziemy się oddalać od bielińskiej Skały z trzema krzyżami na szczycie.

Musimy uważać, by nie dostać się w ręce zbója Kaka, czyhającego na bogatych wędrowców. Możemy prosić boginię płodności Mokosz o zdrowego potomka, Guślarzy o pomoc w odczynianiu uroków i odzyskaniu zdrowia. Gdy stracimy siły w wędrówce, możemy się pokrzepić truskawkową nalewką podaną przez usłużnego Mnicha - Eremitę. Musimy nieźle się napocić, aby wyswobodzić się z objęć Południc, Latawic, Topielic, Dziwożonów, Wiłów, Świetlików, czy swojskich Czarownic. Te postacie naprawdę istnieją - w miejscowej grze terenowej Kraina Legend Świętokrzyskich.

Będziemy wędrować polami i pięknym lasem bukowo-jodłowym aż do drogi z Lechowa do Bartoszowin. Tu opuścimy szlak niebieski i dalej poprowadzą nas znaki zielonego szlaku rowerowego, wiodącego na sam Święty Krzyż. Gdy przetniemy ruchliwą drogę do Nowej Słupi, przed oczyma otworzy się następna panorama. Najbliżej Pasmo Bielińskie z Chełnami i Skałą, na horyzoncie Kielce i góry w okolicach Chęcin, dalej Góry Domowe Żeromskiego i Łysica, na wprost granatowy wał Łysogór, a po prawej wzniesienie Świętego Krzyża z wieżą telewizyjną. W dolinie zobaczymy rozrzucone wioski: Huty - Nową, Starą, Koszary, Podłysicę, Szklaną. Ich nazwa pochodzi od hut szkła działających tu w dobrach biskupów krakowskich i świętokrzyskich benedyktynów od XV do XVIII wieku.

Przy końcu trasy znajduje się zrekonstruowana osada średniowieczna. Po przekroczeniu bramy przenosimy się tysiąc lat wstecz. W słowiańskiej osadzie działają warsztaty rzemieślnicze: garncarski, tkacki, stolarski, wikliniarski, szewski, rymarski i kowalski. Zielarka przygotowuje eliksir dla spragnionych wędrowców. Pod lasem zagroda bartnika oraz miejsce do strzelania z łuku i rzucania oszczepem. Zwiedzający mogą sami mięsić glinę
i spróbować lepić naczynia, nauczyć się tkactwa, pomóc kowalowi w ciężkiej pracy.

Z osady już blisko do najstarszego polskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tam pospacerujemy po klasztornych krużgankach, zwiedzimy klasycystyczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Trójcy Świętej z obrazami Franciszka Smuglewicza, renesansową kaplicę grobową Oleśnickich, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego, muzeum misyjne ojców oblatów, wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego, cmentarz na Bielniku. Wejdziemy na platformę widokową usytuowaną na gołoborzu, by odpocząć, podziwiając jeszcze jedną panoramę. Jesteśmy zmęczeni, bo w kilka godzin pokonaliśmy
trasę dziesięciu wieków - od profanum do sacrum.

Boże Ciało w Bielinach
Eremici na Skale
Tkaczka w osadzie średniowiecznej
Widok na Łysicę spod Bartoszowin
Widok ze wzgórza Chełny

Inne trasy świętokrzyskie

więcej